Lai koptēls nesabrūk „sīkumu” dēļ

Koši sarkanas lūpas dejotājām, kuru skatuves tērpi darināti pēc tautastērpu parauga, bieži izskatās vulgāri un neatbilstoši – ja uz skatuves tas vēl nav tik ļoti pamanāms, traki ir bildēs, kas tapušas pirms un pēc koncerta. Ja skatuves tērps ir tik tuvu tautastērpam, ka liekas – tas pats vien ir, ar kosmētikas lietošanu nedrīkst aizrauties.

Dzirdēts, ka viena otra dejotāja pati ir neapmierināta ar tādu savu izskatu, vaino vērtētāju prasības, ka lūpas jākrāso koši sarkanas gribi vai negribi. Tāpat noskumuši ir nevis koncerta, bet bilžu vērotāji – būtu smuka tautumeita, bet tik vulgāri izkrāsota... Pārmērīga kosmētikas lietošana allaž saistījusies ar pavieglu uzvedību.

Nacionālā kultūras centra deju mākslas eksperte Maruta Alpa, galvenā dejotāju vērtētāja, uzsver un atgādina – nav tādas prasības pēc koši sarkanām lūpām. „Tie ir milzīgi, ārprātīgi mīti!” Gluži otrādi, arvien skan atgādinājums par koptēlu, par atbilstošu izskatu. Tas pats princips, kas ikdienā – vai tas, kas mugurā, saskan ar grimu un vidi, pašu pasākumu. Un priecē, ka arvien vairāk dejotāju par to padomā, gadu no gada skats tiešām uzlabojas. Koši sarkanās lūpas pa reizei vēl pavīd, taču ar atvieglojuma nopūtu var secināt, ka „tautumeitu” zili tonētie plakstiņi pieder pagātnei.

Ja tā ir lielā operas skatuve, spožās gaismas, kas „noēd” daļu krāsas, skaidrs, ka grims būs izteiktāks, jo arī skatuves tērpi krāsās ir košāki par etnogrāfiskajiem tautastērpiem. Taču citādi ir brīvdabas koncertā pļavā, kur skatītāji tepat apkārt un saulīte silda. Vai nelielā kultūras namā. Ja dejotājām negribas tērpu pēc koncerta vēl vilkt nost, ir vēlme papozēt fotogrāfiem un izbaudīt mirkļus tautiskā tērpā, jāatceras, ka tam piestāv dabiska, neizkrāsota seja. Gaumīgs kosmētikas lietojums domāts sejas dabiskā daiļuma izcelšanai un nedrīkst asociēties ar indiāņu kaujas krāsām vai rubeņu krāšņumu riesta dejā.

Maruta Alpa ieteic dejotājām pašām izvērtēt, palūkojoties spogulī – vai es sev patīku, vai izskatos un jūtos labi. Ja lūpām gribas uzlikt mazliet krāsas, vai tiešām jāizvēlas visam kolektīvam viens tonis un vai tam jābūt koši sarkanam? Protams, nē.

Attēlā: tautumeita ar gaumīgu, ieturētu grimu no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izdotās grāmatas „Latviešu tautas tērpi II”.

Pievienots: 2014-04-29 13:23:17