Smalkākais no Pērkones brunču svītrotajiem audumiem top arī mūsdienās

Liepājas muzeja krājumā kopš 1935. gada, pateicoties Strautiņa kunga dāvinājumam, atrodas auduma fragments – Pērkones brunču svītrojuma paraugs. Tas darināts atturīgu krāsu salikumā – pieļaujams, ka auduma aušanā izmanotas ar dabas materiāliem krāsotas vilnas dzijas.

Uz auduma tumši zilā pamattoņa izceļas īpaši smalks svītrojums brūni zeltainās un zaļā krāsā, kā arī spilgti zils akcents. Viss krāsu un svītru salikums kopā veido viendabīgu un līdzsvarotu smalku josliņu ritmu. Līdz mūsdienām saglabājušies vairāki Pērkones brunču svītrojumu veidi, taču Liepājas muzeja krājumā atrodamais ir vissmalkākā svītrojuma paraugs.

2011. gadā šis smalkais Pērkones brunču svītrojums piedzīvoja atdzimšanu audējas Ilzes Škubertes stellēs. Atdarinājuma veidošanas iniciatore bija sieviete, kura vēlējās izveidot Pērkones brunčus, kuros ieģērbties svētku reizēs. TLMS „Liepavas” meistares Ilzes Škubertes vadībā tika apzināta pieejamā informācija par Pērkones brunču aušanu, kā arī izpētīts minētais auduma fragments Liepājas muzeja krājumā. Lai Pērkones brunču atdarinājumā svītrojuma krāsās būtu identiskas paraugam, meistare pati krāsoja audiem nepieciešamo vilnas dziju. Aušanā tika izmantoti kokvilnas velki.

Pateicoties Ilzes Škubertes izveidotajam atdarinājumam, smalkais Pērkones brunču svītrojums kļuvis pieejams ikvienam šī novada tautastērpu tīkotājam. Piemēram, attēlā redzams 2014. gadā tapis Pērkones brunču atdarinājums, kuru šoreiz audusi Vineta Solovjova. Vissmalkākais no Pērkones brunču svītrojumiem nav vairs tikai muzeja krājumā glabāta relikvija, to lieto arī mūsdienu Pērkones tautastērpu darinātāji un valkātāji.

Nelielais Pērkones pagasts, kas atrodas starp Liepāju, Nīcu un Grobiņu, kādreiz bijis lielāks un aptvēris arī Grobiņas un Medzes pagastus. Pērkones tautastērpu veidošanos ietekmējis Nīcas, Bārtas un Rucavas tuvums – tam raksturīgs grezni balto darbu tehnikā izšūtais krekls, vizuļu vainags un burbuļsaktas. Savukārt brunči ar savām krāsām tuvāki Dienvidkurzemes novada ziemeļdaļas un austrumdaļas lindrukiem. 

Pievienots: 2014-06-27 14:16:47