Aicina atcerēties un sajust 1991. gada barikāžu gaisotni

Svētdien, 20. janvārī, pulksten 16 Liepājas muzeja filiāles “Liepāja okupāciju režīmos” pagalmā K. Ukstiņa ielā 7/9 notiks barikāžu laika atceres ugunskuru iedegšana, kas kļuvusi par ikgadēju tradīcija visā Latvijā. Arī Liepājā ikviens ir aicināts sajust 1991. gada gaisotni.

Pasākumā uzrunas teiks Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis un Zemessardzes 44. bataljona komandieris pulkvežleitnants Vilmārs Vecvagaris, kurš pieņems jauno zemessargu zvērestu. Pasākumu kuplinās Liepājas jaunsargu Latvijas valsts karogu grupa. To vadīs Jānis Dreiblats. Par muzikālo noformējumu rūpēsies Liepājas simfoniskā orķestra mežsargu grupa un Jēkaba Ozoliņa vīru koris.

Pēc pasākuma oficiālās daļas klātesošie aicināti baudīt koncertu “Augšāmcelšanās”, kurā skanēs Jura Pavītola Atmodas laika dziesmas, Jura Pavītola, Matīsa Pavītola un Tāļa Marhilēviča izpildījumā, sildīties pie ugunskuriem, malkojot tēju un nogaršojot  biezputru. Muzeja filiāles telpās tiks rādīta Zigmāra Vidiņa dokumentālā filma “Tēvu barikādes”, un būs iespēja kopīgi atcerēties tā laika notikumus un aplūkot muzeja ekspozīciju un izstādes.

Šogad aprit 28. gadskārta kopš Latvijas Tautas frontes organizētajām barikādēm, kurās piedalījās Latvijas neatkarības aizstāvji no visiem novadiem. Tas bija satraukumu pilns laiks, kad kopā pulcējās visi, kuri savā sirdī loloja ideju par brīvu Latviju.

Viena no izcilākajām lappusēm Latvijas tautas jaunāko laiku vēsturē ierakstīta 1991.gada janvārī – barikāžu laikā, kad skumjās pieminām bojāgājušos un ar sajūsmu atceramies Latvijas tautas varonību, kas vienoti cēlās aizstāvēt savas valsts tikko atdzimušo brīvību. 1991. gada janvāra barikādes bija organizēts tautas pretspēks Maskavas inspirētajam bruņotajam apvērsumam.

Militārās akcijas sākās Lietuvā 12. – 13. janvāra naktī. Padomju armijas daļas un speciālās nozīmes vienības uzbruka Lietuvas galvenajam televīzijas tornim, nogalinot 13 cilvēkus un daudzus ievainojot.

Pārdomāt savus plānus Padomju Savienībai spieda plašā tautas manifestācija Rīgā, Daugavas krastmalā, 13. janvārī, kurā piedalījās vairāk nekā pusmiljons (apmēram 700 000) iedzīvotāju, protestējot pret vardarbību Viļņā un izsakot vienprātīgu atbalstu Latvijas neatkarībai un likumīgi ievēlētajai Augstākajai Padomei un valdībai.

13. janvārī dienas laikā Rīgā ap svarīgākajām valsts un sabiedriskajām ēkām tika izveidotas barikādes, pieejas ēkām apjoztas ar smago tehniku vairākos lokos. Arī Liepājā.

Ieeja pasākumā bez maksas.

Pievienots: 2019-01-15 12:25:27