Ar Liepāju saistītie Lačplēša kara ordeņa kavalieri

Šobrīd Liepājas muzeja ekspozīcijā “Liepāja okupāciju režīmos” K. Ukstiņa ielā 7/9 līdz 27. novembrim skatāma Latvijas Kara muzeja ceļojošā izstāde “Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru ģimenes”.

Laika posms no 1918.gada 18.novembra, Latvijas Republikas proklamēšanas dienas, līdz 1919.gada 11.novembrim, Rīgas atbrīvošanai no iekarotāju karaspēka, ir viens no sarežģītākajiem Latvijas vēsturē.

Lai gan 1918.gadā tika pasludināta Latvijas neatkarība, valstī vēl aizvien atradās vācu un krievu karaspēks, un tikai 1919.gadā, kad Latvijas Brīvības cīņu laikā iekarotāji tika padzīti no Rīgas, kļuva skaidrs, ka valsts ir atguvusi un nostiprinājusi savu neatkarību.

Lāčplēša diena ir nozīmīga arī ar to, ka 1919. gada 11.novembrī tika dibināts Latvijas valsts apbalvojums – Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi: “Par Latviju!”. Tikai pēc Latvijas teritorijas pilnīgas atbrīvošanas Satversmes sapulce 1920. gada 18. septembrī pieņēma likumu par Lāčplēša Kara ordeni.

Lāčplēša Kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Brīvības cīņās vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. Kopumā ir pasniegti 2146 Lāčplēša Kara ordeņi.

Ordenis piešķirams vienīgi par kara nopelniem un tikai tiem, kas izpildījuši pienākumu pret valsti ar grūtiem un izciliem varoņdarbiem – par godu un slavu Latvijai.

Ordeni piešķīra līdz 1928. gadam, kad saskaņā ar 15. oktobra lēmumu apbalvošanu ar to pārtrauca. Lāčplēša diena jau 20. gadsimta sākumā kļuva par latviešu karavīru un pat visas tautas rituālu, kura centrā ir latviešu tautas varoņdarbs – spēja apvienoties kopīgu ideālu un mērķa sasniegšanai.

Izstādē arī apskatāmas fotogrāfijas un priekšmeti no Liepājas muzeja krājuma un Jura Raķa kolekcijas. Tāpat izstādē eksponētas 1919. gada fotogrāfijas, kurās redzami Liepājas aizstāvji, slavenais bruņuvilciens “Kalpaks” u.c. Interesenti tajā var iepazīties arī ar Liepājas muzeja darbinieku sagatavotajām Liepājas aizstāvju un no Liepājas un tās apkārtnes nākušu Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru biogrāfijām.

Plašāka informācija un biogrāfijas par Lāčplēša kara ordeņa kavalieriem, kas cīnījušies pie Liepājas Latvijas atbrīvošanas karā 1919. gadā skatāma šeit: http://ej.uz/Lacplesa_ord_Liepaja

Savukārt informācija par Liepājas un tās apkārtnes iedzīvotājiem, kuri apbalvoti ar Lāčplēša kara ordeni, skatāma šeit: http://ej.uz/Liepajnieki_LKOK

Pievienots: 2016-11-16 16:46:05