Liepājas muzejā atvērs Jāņa Žīmanta darbu katalogu

Ceturtdien, 18. aprīlī, plkst. 17 Liepājas muzejā Kūrmājas pr. 16/18 izstādes “Jūtu gradācijas” ietvaros paredzēta tikšanās ar koktēlnieku Jāni Žīmantu, un notiks viņa darbu kataloga atvēršana.

Mākslinieka Jāņa Žīmanta darbu katalogs “Jūtu gradācijas” tapis, pateicoties Liepājas muzeja sadarbībai ar viesu nama “Sīpoli” mākslas galeriju Bernātos. Kataloga ievadtekstu rakstījusi mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, grafikas dizainu veidojis Uldis Baltutis, kataloga fotoattēlu autors ir Mārtiņš Krūmiņš.

Koktēlnieka Jāņa Žīmantu darbu izstāde Liepājas muzejā Kūrmājas pr. 16/18 skatāma jau no 28. marta līdz 3. maijam. Kaut arī Jānis Žīmants vairākkārt piedalījies Liepājas vizuālās mākslas kopizstādēs un citās mākslinieku grupu izstādēs, šī ir pirmā viņa lielākā darbu parāde Liepājas muzejā.

Līdz šim koktēlnieka Jāņa Žīmanta darbus visplašāk varēja apskatīt viesu nama “Sīpoli” mākslas galerijā Bernātos, kā arī pilsētas vidē Liepājā, Rucavas novadā, kur dzīvo mākslinieks, un citur Latvijā, kā arī  Lietuvā.

Koktēlniekam Jānim Žīmantam nav speciālas mākslinieciskās izglītības. Lai raksturotu viņa daiļradi, ļoti trāpīgs ir mākslas zinātnieka Aivara Leiša piedāvātais apzīmējums – tīrradnis. Un tam ir dziļas un plašas saknes kā pasaules mākslā, tā Latvijā.

Kā uzsver mākslas zinātniece Ingrīda Burāre, Jāņa Žīmanta māksla piepulcējama labākajam, ko svešzemju un pašmāju naivisti radījuši kopš pirmo šī dokumentētā, vārdā sauktā virziena darbu eksponēšanas 1885. gada Parīzē. Tolaik tie radīja vētrainas diskusijas, kuras  nav rimušas vēl līdz šim.

“Jāņa Žīmanta darbus nav viegli raksturot, jo mulsina to sižeta un formas ietilpība, kuru var tulkot no dažādiem skata punktiem.  Faktiski var runāt par trīs lielām grupām: sievietes tēls,  dzīvnieku atveidojums, ar mitoloģiju saistītie darinājumi. Katrā šajā tematiskajā virzībā Jānis Žīmants strādā ar lielu interesi un pašizteiksmes iespējām”, atzīst Ingrīda Burāne.

Raksturojot Jāņa Žīmanta darbus, mākslas zinātniece Ingrīda Burāne uzsver, ka interesantākās un  pilnvērtīgākās ir animācijas: kaķu, krupju, putnu atveidojumi, visi, kuriem izsenis sava vēsturiskā, mitoloģiskā, simboliskā nozīme un jēga. Mākslinieka rīcībā ir prasmes, tiešie iespaidi, talanta rosinājumi, labi instrumenti un materiālu daudzveidība, kaut vislabprātāk viņš savus tēlus cērt oša un ozola bluķos.

Cilvēks kā Dabas sastāvdaļa arī ir Jāņa Žīmanta interešu lokā. Pārsvarā tās ir sievietes. Dažādos, pat ļoti atšķirīgos kustību, pozu risinājumos.  Lielākajai daļai figūru ir uzsvērta seksualitātes klātbūtne  Jāņa Žīmanta skulptūrās šis piesitiens saglabā to labvēlīgo smaidu, sapratni, prieku un zināmu bijību, kurā nav nekā no piedauzības vai tēmas profanācijas.

Trešo tēlu grupu nosacīti varētu dēvēt par mitoloģisko. Tie ir tādi nelieli portretējumi, kuri savā izveides principā pilnīgi atšķirīgi no visiem pārējiem Jāņa Žīmanta griezumiem, kalumiem, cirtumiem kokā. Šiem tēliem rosinājums nācis no folkloras - veļi, aizgājušo būtņu gari.

Pievienots: 2019-04-15 14:07:13