Dr. art. Aija Brasliņa Liepājas muzejā lasīs lekciju par Jaņa Rozentāla daiļradi

Trešdien, 13. martā, plkst. 17 Liepājas muzejā Kūrmājas pr. 16/18 būs iespēja apmeklēt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītājas Dr. art. Aijas Brasliņas lekciju par izcilo latviešu mākslinieku Jani Rozentālu (1866 – 1916).

Aijas Brasliņas lekcija notiks gleznotāja 153. dzimšanas dienas priekšvakarā. Tā papildinās ieskatu klasiķa radošajā mantojumā un jaunieguvumos, kas no zudušo un izklīdušo gleznu “ēnu galerijas” pēdējā laikā atgriezušies apritē.

Lekcija noritēs muzeja mazajā izstāžu zālē, kurā jau kopš janvāra vidus skatāma Jaņa Rozentāla  gleznu izstāde “Janis Rozentāls. No Kurzemes kolekcijas”. Lekcijas apmeklētājiem būs vienreizēja iespēja aplūkot Jaņa Rozentāla gleznas  no Kurzemes muzeju kolekcijām.

Par “latvju tautas pirmo mīlestību” dēvētais gleznotājs Janis Rozentāls (1866–1916) pieder pie nozīmīgākajām un ietekmīgākajām sava laikmeta personībām Latvijas kultūrā, sabiedriskajā un mākslas dzīvē.

Pārstāvot vietējo 19. – 20. gs. mijas tēlotājmākslu un ceļot to līdz lielo Eiropas centru līmenim, Kurzemes kalējdēls ieviesa modernu estētiku glezniecībā, grafikā un lietišķajā mākslā, kā arī publicēja “Periodikā” profesionālus rakstus par vizuālo mākslu. Rozentāla mākslinieciskais veikums ir ietverts tagadējā Latvijas kultūras kanona vērtību sarakstā. Janis Rozentāls ticis arīdzan starptautiski novērtēts un atzīts  –  mākslinieka 150. jubileja 2016. gadā tika atzīmēta, iekļaujot to starptautiskā UNESCO svinamo dienu kalendārā.

Aija Brasliņa ir mākslas zinātniece, LNMM Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja, glezniecības kolekcijas glabātāja (18. gs. – 20. gs. 1. puse) un 2016. gada LNMM vērienīgās izstādes “Janis Rozentāls (1866 – 1916). Māksla un tehnika” kuratore.

“(..) māksla nava nekāda no debesīm nolaidusies būtne, kas kaut kuram sapņu pintiķim uzskūpsta ģēnija oreolu. Viņa ir īsta, apaļa zemes meita, kas smejas par mūsu platoniskiem mīlestības apliecinājumiem, viņa prasa konkrētus uzmanības pierādījumus. Māksla ir intensīvu pūļu un dziļas smadzeņu darbības rezultāts, “ sacījis Janis Rozentāls.

Informējam, ka lekcijas laikā tiks veikta fotografēšana un video filmēšana. Iegūtie materiāli tiks izmantoti pasākuma publicitātes nolūkos Liepājas muzeja mājas un sociālo tīklu lapās.

Lekcijas cena - ieejas maksa Jaņa Rozentāla izstādē. Pieaugušajiem -1,5 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem - 1 eiro. Bērniem līdz 7 gadu vecumam - bez maksas.

Izstāde “Janis Rozentāls. No Kurzemes kolekcijas” Liepājas muzejā  skatāma vēl līdz 17. martam. 

 

 

Attēlā:Janis Rozentāls “Pavasaris”, 1909-1911, audekls, 98x67, no Tukuma mākslas mākslas muzeja krājuma.

Pievienots: 2019-03-07 11:42:45