Liepājas muzejā būs skatāma norvēģu mākslinieces Mariē Šēvoldas personālizstāde

Piektdien, 9. novembrī, plkst. 17 Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 tika atklāts noslēdzošais Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2018 notikums – norvēģu mākslinieces Marie Šēvoldas (Marie Sjøvold) izstāde “Sajust tēva miegu”. 

Izstādē “Sajust tēva miegu” Mariē Šēvolda tiecas izveidot telpu refleksijai par traumām, atmiņām un sapņiem, kuri nereti turpinās vairākās paaudzēs. Viņa uzdod jautājumus, vai un kā iepriekšējo paaudžu pieredzētais ietekmē mūs šodien un vai mēs to apzināmies. 

Izstādes pamatā ir instalācija, ko veido fotogrāfijas, kas uzņemtas 1945. un 2016. gadā, mājā un tās apkārtnē, kurā dzīvoja viņas vectēvs pēc atgriešanās no Otrā pasaules kara. Vēlāk tā kļuva par Šēvoldas tēva māju, un šobrīd ir mākslinieces pašas un viņas nelielās ģimenes mājvieta.

Instalācija ietver arī trīs video gleznas, kas uzņemtas Aušvicā Birkenavā un formas ziņā līdzinās tam, kā māksliniece pati fotografējusi savu māju, uz to raugoties no sava vectēva skatu punkta.

Ņemot vērā sajūtas, piedzīvoto un pārdzīvoto, vēsturisko fonu, kādā fotogrāfijas uzņemtas 1945. gadā, un laiku, kurā dzīvojam šodien – ar šo atmiņu mantojumu nomodā vai miegā, apzinoties to vai neapzinoties – šie darbi atklāj daudz vairāk par šķietami ikdienišķām situācijām, rotaļīgi priecīgajam mijoties ar drūmi nežēlīgo.

Izstādes kontekstā māksliniece arī vēlējusies pievērst uzmanību tām problēmām, ar kurām šodien saskaramies ne tikai ziņās, bet nereti arī tiešā pieredzē – kā uzņemt cilvēkus, kuri meklē patvērumu Eiropā, kā veicināt iecietību pret tiem, kas zaudējuši mājas un piedzīvojuši vajāšanas līdzīgi kā mūsu priekšgājēji vēl pavisam ne tik senā pagātnē.

Mariē Šēvolda (1982) ir norvēģu māksliniece, kas rada darbus foto, video un foto grāmatu formā. Viņas interese par fotogrāfiju sākās jau agrā bērnībā, caur kameras objektīvu iepazīstot cilvēkus sev apkārt. Pēc fotogrāfijas studijām Oslo māksliniece pārcēlās uz Berlīni, kur īstenoja dažādus mākslas projektus un rīkoja personālizstādes, paralēli strādājot par foto žurnālisti un darba uzdevumos ceļojot pa visu pasauli.

Šēvolda arī publicējusi divas foto grāmatas izdevniecībā “Journal Forlag” un četras pašizdotas foto grāmatas. Viņas darbi izstādīti daudzās izstāžu zālēs visā pasaulē – “Deichtorhallen” Hamburgā, “Calouste Gulbenkian” Parīzē, “Fotografisk Centre” Kopenhāgenā, Nobela Miera centrā Oslo u.c. 2012. gadā mākslinieces saņēma Eiropas Fotoizstāžu balvu. 

Rīgas Fotogrāfijas biennāle ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. Fotogrāfijas jēdziens festivāla nosaukumā apvieno dažādas attēla veidošanas mākslinieciskās prakses, kas 21. gadsimtā turpina transformēt laikmetīgās mākslas valodu. Biennāles tematika aptver jautājumus no kultūras teorijas līdz aktuāliem sociālpolitiskiem procesiem Baltijas un Eiropas reģionā.

Izstāde “Sajust tēva miegu” notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Kurzemes plānošanas reģiona, Liepājas Kultūras pārvaldes, Liepājas muzeja, Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas, Rixwell Hotel Konventa Sētas, AS “Antalis”, SIA "Lux Express Latvia", DSV - Global Transport and Logistics atbalstu.

Pirms izstādes atklāšanas pasākuma ceturtdien, 8. novembrī, plkst. 14.15 visi interesenti tiek aicināti uz mākslinieces Mariē Šēvoldas meistarklasi Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas zālē.

Izstādes atklāšanas pasākums – bez maksas. Informējam, ka izstādes atklāšanas laikā tiks veikta fotografēšana un video filmēšana. Iegūtie materiāli tiks izmantoti pasākuma publicitātes nolūkos, Liepājas muzeja mājas un sociālo tīklu lapās.

Izstāde būs apskatāma no 9. novembra līdz 2. decembrim.

Ieejas maksa:pieaugušajiem - 1,5 eiro.Skolēniem, studentiem,pensionāriem - 1 eiro. Bēniem līdz 7 gadu vecuma - bez maksas.

Pievienots: 2018-11-02 11:13:08