Liepājas muzeja krājumā nonākusi unikāla dienasgrāmata

 

Liepājas muzeja krājumā nonākusi unikāla dienasgrāmata, kas vēsta par provāciski noskaņotā mācītāja Andrieva Niedres jeb aprīļa puča apvērsuma notikumiem Liepājā Neatkarības kara laikā 1919. gada 16. aprīlī, ko īstenoja Vācijas ģenerālim Rīdigeram fon der Golcam pakļautās landesvēra daļas.

Šajā dienā barona Manteifeļa vadītā triecienvienība iebruka Liepājas ielās, ielenca Latvijas valdības namu, arestēja iekšlietu ministru Miķeli Valteru un apgādības ministru Jāni Blumbergu, pārņēma valsts kasi un ieņēma bruņoto spēku štābu.

Pasākums neizdevās līdz galam, jo Kārļa Ulmaņa valdībai izdevās patverties angļu militārās misijas ēkā, bet dažas dienas pēc puča tā pārcēlās uz tvaikoni "Saratov", kas divus mēnešus sabiedroto militārajā aizsardzībā stāvēja Liepājas ostā.

Liepājas muzejā iegūtā Emīlijas Vecvagares dienasgrāmata atklāj daudz personisku sajūtu un notikumu, kā arī tajā veikti ieraksti, kas attēlo tā laika notikumus Liepājā: “Plkst. 4 pēc pusdienas. Visi tik nemierīgi. Neviens nestrādā, it kā uz kaut ko gaidītu. Es skatos pa logu, redzu landesvēra jādeli, lielgabali nobrauc, ložmetēji, landesvēra zaldāti apstājas pie Pagaidu valdības nama, tas ir tieši mums pretim, paskatos uz patruļām, pasmīn uz mums un noiet tālāk.

Pēc dažām minūtēm apstājas pie Finanšu ministrijas, atrāva mūsu patruļām flintes un ieņēma ministrijas ēku. Mēs paguvām izbēgt, dažus arestēja.

Tikko mēs izgājām, pie mūsu durvīm tika nostellēti ložmetēji. Ielas pilnas cilvēkiem, žīdi un vācieši gavilē. Mūsu oficieri pārģērbušies civilā, kurus satika formās, arestēja. Uz galvenajām ielām nostādīti lielgabali. Tā bija pirmā diena. Strādāt nebija vairs iespējams. Mūsu telpas ieņemtas no Niedriešiem. Satikāmies uz ielām. Tā gāja diena pēc dienas.

Visa mūsu Kara ministrija pārgāja uz klubu “Hansa”. Tvaikonis “Saratov” un “Hansa” bija mūsu galvenie punkti.”

Emīlija Vecvagare strādāja Pagaidu valdības birojā kā sekretāre. Dienasgrāmatā Emīlija rakstījusi daudz personīga, attiecību pārdomas un dzīves notikumus. Dienasgrāmata iesākta 1917. gada 21. jūlijā, rakstīta līdz 31. decembrim, 1921.gadā.

Liepājas muzeja krājumā no Emīlijas Vecvagares meitas Ineses Eisteres reizē ar dienasgrāmatu nonākušas arī dažādas ģimenes fotogrāfijas ar latviešu aviatoru, virsnieku un arī žurnālistu Herbertu Cukuru,  Ineses Eisteres bērnības foto, kopā ar tēvu Jāni Bērzupu, kurš līdz 1931. gadam strādāja par Liepājas muitas priekšnieku.

Kopumā muzejs iegādājies 12 jaunieguvumus, kas attēlo Emīlijas Vecvagares (precējusies Bērzupa) jaunības atmiņas un ģimenes fotoattēlus. 

Pievienots: 2018-07-03 14:21:50