Muzeju naktī aicina uz sarunu par šūpuļa simbolisko un mītiski maģisko nozīmi

Sestdien, 19. maijā, plkst. 21 Liepājas muzejā Kūrmājas pr. 16/18 Eiropas muzeju nakts akcijas ietvaros Dr. philol. Ingus Barovskis lasīs lekciju “Alfa un omega: šūpuļa simbolika latviešu folklorā”, kurā aplūkos šūpuļa mītiski maģiskos aspektus un simbolisko nozīmi ticējumos, paražās un pasakās.

Šūpulis - līdzīgi kā citas reālijas, piemēram, pirts, mēsliens u.c. - mītiskajos priekšstatos simbolizē dzīvības sākumu. Un ne velti arī mūsdienās ir aktuāls teiciens "No šūpuļa līdz kapam".

Ar šūpuli saistās arī daudzi tabu, tāpat tas ir ciešai saistīts ar vairākiem latviešu folklorā duāliem tēliem. Pēc tam vakara turpinājumā iekļauta arī lekcija par pirti un tās tradīcijām.

Bārtas etnogrāfiskais ansamblis un Rucavas sievas pievērsīsies kristību tēmai. Dzeju baudīt aicinām uzvedumā “Kā zagšus”, bet pēc tam Liepājas Universitātes Piejūras literārās akadēmijas studentu patriotiskās prozas lasījumi.

Šūpuļdziesmas džeza skaņās izspēlēs Oleksija Demčenko džeza kvartets. Muzeja dārzā latviešu dziesmas dziedās Agnese Kuplēna ar draugiem, uzstāsies tautas mūzikas grupa “Tautumeitas”, bet noslēgumā ar maigām kokles skaņām vakaru noslēgs postfolka apvienība “Saule i tuvāk”.

Šūpuļdziesmas Liepājā Muzeju nakts laikā skanēs vēl daudz kur. Atpūtas centra “Libava” viesnīcas zālē paredzēts koncerts, kurā piedalās LMMDV simfoniskais orķestris, diriģenta Reiņa Lapas vadībā un Liepājas un baleta un dejas studijas audzēkņi Ingrīdas Lūres vadībā, kā arī visa vakara garumā būs iespējams aplūkot latviešu jauno mākslinieku darbu izstādi „Talantu šūpulis. Latvieši. Mīlestība. Itālijas palete.” Pēc plkst. 21.00 viesnīcas kamīnzālē piedāvāsim skatīt filmu par ēkas vēsturi, atdzimšanu tās patreizējā veidolā.

Muzeju naktī piedalās dažādas mācību iestādes. Liepājas A. Puškina 2. vidusskolā būs šūpoļu instalāciju izstāde, interaktīvas spēles, šūpuļdziesmu karaoke un radošā darbnīca šūpuļu izgatavošanā, kā arī darbosies šautuve, radoši darboties aicināti Karostas bērnu dienas centrā, Neatkarības rotas iela 11, kur bērni kopā ar vecākiem izgatavos sienas dekorus. J. Čakstes Liepājas 10. vidusskola sagatavojusi pasākumu ,,J. Čakstes skola kā šūpulis", šeit līdz plkst. 23.30 apmeklētājiem būs atvērts arī skolas muzejs.

Skolas pasākumā “Skolas raibais šūpulis” varēs skatīt teātra izrādes un darbosies dzejas tējnīca. Aicinām tikties ar šīs skolas absolventiem - skolas izšūpotajiem, kur par sevi, savu darbu un aizraušanos stāstīs absolventi Uldis Novickis – vēstures pētnieks, Normunds Krafts - Patriotu balvas nodibinātājs, Ilze Vainovska – dzintara sējēja un zīmola “Noķerts Liepājā” izveidotāja, Sanita Stinkule (Bikņēviča) - Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Etnogrāfijas nodaļas vadītāja, Laura Zandere – suņu salona “Ruby” īpašniece ar saviem mīluļiem.

Skolas muzejs priecāsies, ja aiznesīsiet iespējamos jaunos eksponātus skolas muzejam: skolas formas, somas u.c. Plkst. 21 iecienītā skolotāja, muzeja vadītāja un gide Irisa Otrupe vedīs ekskursijā pa Čakstes laukumu.

Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola (LMMDV) Alejas ielā 18, aicina apmeklēt modes skati, kustību mākslinieces, horeogrāfes Kristīnes Brīniņas izrādi “I am a really shy person”, un mūziķu apvienības “KAIOO” (Rīga) koncertu, kā arī skatīt LMMDV audzēkņu veidotus darbus, instalācijas un foto izstādi.

Neizpaliek Bērnu mūzikas skolas un Mūzikas vidusskolas audzēkņu un skolotāju daudzveidīgi un krāsaini priekšnesumi gan skolas dārzā, gan arī koncertzālē Ausekļa ielā 11/15. Mūzikas baudītājiem Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola (LMMDV) sadarbībā ar koncertzāli “Lielais dzintars” Radio ielā 8 koncertzāles Lielajā zālē piedāvā Muzeju nakts Jamm, kurā piedalās gan LMMDV audzēkņi, gan viesmākslinieki no ASV, Kubas, Nīderlandes.

Vēl uz audzēkņu koncertu aicina arī Liepājas POP/ROK SKOLA savās jaunajās telpās Peldu ielā 9 un Jauniešu mājā, Liepājas Bērnu un jaunatnes centrā, Kungu ielā 24 būs jaunās grupas "Pretvējš" koncerts un Jamm session.

Muzeju nakts laikā Liepājas Universitāte Lielā ielā 4 piedāvā galvenās ēkas pirmā stāva vestibilā aplūkot Liepājas Universitātes Mākslas nodaļas pasniedzēju un studentu darbus – gleznas, stiklu, fotogrāfijas, tēlniecību. Būs iespēja, saņemot grāmatas, iepazīt personības, kuras laika gaitā ir bijušas saistītas ar Liepājas Universitāti, bet tagad varam par viņiem lasīt – Rūdolfu Kreicbergu, Ausmu Grīnvaldi, Kārli Dobeli un citiem. Darbosies grāmatu galds, kurā būs vienreizēja iespēja – tikai Muzeju nakts gaitā noteiktu skaitu grāmatu varēs saņemt bez maksas! Studentu padome būs parūpējusies par smaržīgu tēju, bet muzicējošie studenti – par noskaņu.

Savukārt Kūrmājas prospektā 13 Liepājas Universitātes Mākslas pētījumu laboratorija, aicina uz izstādi „Eksperiments” - mediju mākslas instalācijas, kuru pamatā ir mākslinieka vīzija, kas mainījusies un attīstījusies darba procesā. Izstādīti pēdējos gados Mākslas pētījumu laboratorijā tapušie interesantākie eksperimenti.

Ja ir interese piedalīties eksperimentu izrāde, kuras laikā tiks pētīts gaisa ķīmiskais sastāvs un uzzināt par tā kvalitāti, pārbaudīt aukstuma robežas un radīt uguns mākoņus, tad nepieciešams iepriekš pieteikties Zinātkāres centrā “ZINOO”, Autoru ielā 4/6, tel. 25728867, vai e-pasts: [email protected].

Jau pagājušajā Muzeju naktī, lai apmeklētāji varētu nokļūt līdz izvēlētajai pieturai daudz ātrāk un vieglāk, Muzeju naktī pa Vecliepāju kursēja vilcieniņš “Libau train”, kas arī šogad pasākuma laikā ir gatavs vest cilvēkus pa vakarīgo Liepāju savā īpašā maršrutā, kur nopērkot biļeti tikai pa 2,50 EUR varēsiet izmantot vilcieniņa pakalpojumus no plkst. 19.00 līdz 22.00.

Muzeju nakts programma drukai šeit: https://ej.uz/usb4

Muzeju nakts Liepājā facebooka lapā - @MuzejuNaktsLiepaja, var sekot jaunākajām aktualitātēm.

Pievienots: 2018-05-16 17:20:14