Spiegu iemīļotais „Minox” fotoaparāts

Liepājas muzeja krājumā kopš 2007. gada glabājas 1938. gadā Valsts elektrotehniskajā fabrikā (VEF) ražotais slavenais mini fotoaparāts „Minox”. Izcilā Rīgā dzimušā konstruktora Valtera Capa (1905-2003) izgudrojums apskatāms ikvienam – tas eksponēts Liepājas muzeja ekspozīcijā „Jāņa Lādīša fotolietu kolekcija”, K. Ukstiņa iela 7/9.

Sava laika pasaules mazākā fotokamera ir 125 g smaga, tās izmēri ir 15x27x80 mm. Fotoaparāta čaula veidota no nerūsējoša tērauda. Ar šo miniatūro fotoaparātu bez jebkādām papildus palīgierīcēm varēja iegūt attēlu, kas bija ass un deva labu kontrastu 20 cm attālumā. Ar „Minox” filmu varēja izdarīt 50 fotouzņēmumus. Fotoaparātā tika lietotas „Agfa” filmas, ko ieveda no Vācijas. VEF speciālisti to sagrieza sīkās strēmelēs, lai ievietotu aparātā.

„Minox” fotoaparātam filma pārtinās automātiski, vienlaikus uzvelkot arī slēdzi, ko līdz tam nebija iespējams izdarīt. Iekšpusē atradās dubultkasete, kas šauro lenti pakāpeniski no vienas kasetes uzreiz ievilka otrā, tādejādi nebija vajadzīgs uzņemto filmu attīt atpakaļ vienā kasetē. Tas ļāva filmu no fotoaparāta izņemt arī dienas gaismā.

Ideja par nebijuši maza izmēra fotokameru, ko būtu ērti ikdienā nēsāt līdzi ikvienam fotografēt kāram cilvēkam pat bez īpašām zināšanām fototehniku pielietojumā, Valteram Capam radās jau 1922. gadā.

Pirmais fotoaparāta eksemplārs bija roku darbs, tā veidošanā kopā ar V. Capu piedalījās optiķis Karls Induss un mehāniķis Hanss Epners, finansiālu atbalstu sniedza Rihards Jirgens. Vispirms V. Caps mēģināja ar savu ideju ieinteresēt Eiropas valstu rūpnīcas Igaunijā, kur tobrīd dzīvoja, un Vācijā, taču neviena neuzņēmās tobrīd neticami maza izmēra fotoaparāta gatavošanu. 1936. gadā V. Caps tika iepazīstināts ar Rīgas VEF direktoru Teodoru Vītolu. Jau tā paša gada 6. oktobrī tika parakstīts līgums par fotoaparāta konstruēšanu.

Nosaukumu kamerai izdomājis pats V. Caps kopīgi ar draugu Nikolaju Nīlanderu. Nosaukumā „Minox” salikti kopā divi vārdi – „mini” un „Contax”. „Mini” raksturo fotoaparāta lielumu, savukārt „Contax” bija nosaukums populāriem 20. gadsimta trīsdesmito gadu lieliskas kvalitātes fotoaparātiem. Labskanības labad vārdam „Minax” tika nomainīts priekšpēdējais burts, radot nosaukumu „Minox”.

Laikposmā no 1938. gada līdz 1942. gadam tika izgatavoti 17 000 šīs kameras eksemplāri. Izgudrojums tika patentēts 22 valstīs, to tirgoja Šveicē, Apvienotajā Karalistē, Vācijā, Norvēģijā u.c. 1942. gadā „Minox” ražošana Latvijas teritorijā tika pārtraukta, iekārtas izvestas uz Vāciju.

Tā kā fotokameras cena bija salīdzinoši augsta – 248 lati, fotoaparātu nevarēja atļauties tik plašs fotogrāfēt kārotāju pulks, kā to iesākumā bija iecerējis izgudrotājs V. Caps. Toties par „Minox” pircējiem kļuva vairāki ārvalstu izlūkdienesti, kuru aģenti izmantoja fotokameras, piemēram, slepenu dokumentu pārfotografēšanai.

Pievienots: 2014-07-16 11:52:04