Žans Kokto. Līniju māksla

Liepājas muzejā Kūrmājas pr. 16/18 skatāma franču grafiķa, rakstnieka un režisora Žana Kokto (1889. - 1963.) līdz šim neeksponētu grafiku izstāde “Žans Kokto. Līniju māksla”, kas tapusi sadarbībā ar izstāžu kompāniju “Art Expo”, atzīmējot mākslinieka 130. jubileju.

Izstādē varēs iepazīties ar Žana Kokto grafikām no Kesauri ģimenes kolekcijas - unikāliem darbiem, kas veltīti viņa draugam, izcilam māksliniekam Pablo Pikaso, Žana Kokto darbu portfolio ar 132 nospiedumiem no mākslinieka oriģināliem līniju zīmējumiem.

Kā līniju zīmējuma radītājs tiek minēts Pablo Pikaso, kas savos darbos sāka izmantot vienkāršu, tīru, nepārtrauktu līniju, veidojot attēlu tikai ar kontūrām, saglabājot savas domas, attēla skaidrību un spilgtumu. Šo ideju savos darbos pārņēma arī viņa draugs Žans Kokto.

Žans Kokto bija multimākslinieks, kurš radoši izpaudās dažādās jomā – mākslā, kino, literatūrā. Viņš piedzima netālu no Parīzes 1889. gada 5. jūlijā, tajā pašā gadā, kad dzimis Čarlijs Čaplins. Nejauši viņi abi satikās 50 gadus vēlāk uz kuģa, kas šķērsoja Kluso okeānu. Toreiz Žans Kokto veica braucienu apkārt pasaulei 80 dienās aiz godbijības pret savu bērnībā iemīļoto autoru Žilu Vernu. Viņš devās uz Romu, Atēnām, Ēģipti, Indiju, Japānu, Klusā okeāna arhipelāgiem, Ameriku un atgriezās Parīzē, kur pēc tam satikās ar savu iemīļotāko aktieri Žanu Marē.

Kolekcija “Zīmējumi”

Šajā kolekcijā skatāmi Žana Kokto oriģinālzīmējumi - līniju zīmējumi no agrīnā perioda. Kolekcija “Zīmējumi” tika nodrukāta 1923. gadā Parīzē tikai 625 eksemplāros. Kolekcija drukāta uz ķīniešu papīra, roku darbs. Izstādē skatāms Žana Kokto personīgais eksemplārs, kas veltīts viņa draugam, izcilam māksliniekam Pablo Pikaso un ir unikāls ar to, ka daudzās izstādē izliktās lapās atrodamas Kokto piezīmes, nosaukumi un autogrāfi, kas uzrakstīti pašrocīgi ar zīmuli.

Kolekcijas zīmējumus mākslinieks pēc Pablo Picaso ieteikuma atlasīja izdevumam, kuru novēlēja pašam Picaso ar atvainošanos: “Poēti nezīmē. Viņi atsien mezglus rokrakstā un pēc tam pārsien tos savādāk. Tāpēc sev ļauju novēlēt Tev līnijas zīmētas uz notraipītiem papīriem, galdautiem un aplokšņu aizmugurēm. Bez Tava padoma es nekad neuzdrošinātos tos apkopot.”

Kolekcija ietver sevī dažādus zīmējumus un arī tādas sērijas kā “Slikta vieta”, “Spānija” un “Atmiņas par Krievijas baletu”.

Kolekcija “Dāma ar kaķiem”

Žans Kokto veidojis ilustrācijas lito-grāfijas tehnikā Louis Émié's dzejoļiem “Dāma ar kaķiem”. Šim izdevumam bija ierobežots skaits XXIII-XXV, kuram izmantots papīrs "Pur Chiffon à la main". De Pujola izdevniecība, Francija, 1962.

Izstāde Liepājas muzejā skatāma līdz 29. septembrim. 
Ieejas biļete: 2,50 EUR, bērni līdz 7 gadu vecumam bez maksas.

Pievienots: 2019-06-26 21:15:27