Izstāde par Francijas un Eiropas mežģīņu vēsturi “Mežģīņu šarms un noslēpumi”

Izstāde par Francijas un Eiropas mežģīņu vēsturi “Mežģīņu šarms un noslēpumi”

 

Izstādi veidojis Liepājas muzejs sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā, franču izstāžu kuratori Anna Kamijī (Anne Camilli, sabiedrība Musée À la Carte), Rundāles pils muzeju un Tukuma muzeju, kā arī ar Jēkabpils vēstures muzeja un Liepājas kultūras pārvaldes atbalstu.

Šī ir unikāla izstāde, kas veltīta vienām no senākajām Eiropā izkoptajām amata prasmēm: mežģīņu darināšanai. Izstādes apmeklētāji var iepazīties ar priekšmetiem no prestižām franču un latviešu vēsturiskajām kolekcijām,  gūstot iespēju izprast to neparasto valdzinājumu, kas piemita mežģīnēm  sākot ar 16.gs. līdz pat mūsdienām, kad tās vēl arvien kalpo par iedvesmas avotu daudziem māksliniekiem.

Izstādē aplūkojami arī skaistākie mežģīņu paraugi no Latvijas muzeju kolekcijām. Tās ir ne tikai Rundāles pils muzeja bagātajā kolekcijā esošās mežģīnes, bet arī mežģīnes un citi muzeja priekšmeti no Liepājas un Tukuma muzejiem.

Mežģīņu vēsture nav saistīta tikai ar diegu pavedieniem vien.  Par spīti daudziem pārrāvumiem, tā vienmēr ir turpinājusies. No izšuvumiem līdz pat mežģīnēs veidotiem smalkiem mākslas darbiem, to vēsture, kas ierakstīta vairākos gadu simteņos, sākot ar 16.gs. līdz pat mūsdienām, vijas cauri visai Eiropai un aizsniedzas līdz pat Tuvajiem Austrumiem. Vēl pat šodien, Francijā tapušās mežģīnes ir vienas no skaistākajām un izcilākajām visā pasaulē.

“Mežģīņu šarms un noslēpumi” 2019. un 2020. gadā viesosies vairākos Latvijas muzejos. Šovasar tā ceļos uz Tukumu, bet nākamgad uz Rēzekni un Jēkabpili. Kā pirmā to uzņems Liepājas pilsēta, Liepājas muzejs. Mežģīņu rūpnieciskā ražošana būtiski ietekmējusi pilsētas attīstību, un vēl arī mūsdienās tā ir pilsētas ekonomiskā dinamisma sastāvdaļa.

Izstāde “Mežģīņu šarms un noslēpumi. Francijas un Eiropas mežģīņu pavedieni no 16. gs. līdz mūsdienām” Liepājas muzejā būs aplūkojama no 4. aprīļa līdz 5. maijam. Ieejas biļetes cena: 2,00 EUR pieaugušajiem, 1,50 EUR skolēniem, studentiem un pensionāriem.Bērniem līdz 7 gadu vecumam - bez maksas.

Pievienots: 2019-04-06 13:50:11